Sveti Ignjatije Bogonosac slavi se među pravoslavnim hrišćanima 2. januara. Nazvan je bogonoscem jer ga je Isus Hrist, dok je bio dete, držao na rukama, ali i zbog toga što je u sebi, u svome srcu i u svojim mislima gajio svoju iz godine u godinu sve čvršću veru. Osim Sveti Ignjatije Bogonosac u narodu je poznat i kaoIgnjatije Antiohijski, s obzirom da je bio patrijarh Antiohijske crkve i to treći po redu.

Sveti Ignjatije Bogonosac bio je jedan od učenika Svetog Jovana Bogoslova, ali i prvi koji je uveo antifonski način pojanja u crkvi. Ovaj način podrazumeva pevanje za dve pevnice. Kada pojanje na jednoj od ove dve strane prestane, na drugoj počinje.

Kada je neznabožački car Trajan vodio rat protiv Persije, prolazio je, između ostalog, kroz Antiohiju gde je čuo za Svetog Ignjatija. Neverujući da vera može da bude toliko čvrsta, car je pokušao da ga odvrati od vere na sve načine, prvo preteći mu, a posle nudeći mu senatorsku titulu. kako Sveti Ignjatije Bogonosac nije želeo da se odrekne Boga, Trajan je naredio da ga okuju, pošalju ga u Rim i bace ga u arenu zverima. Godine 106. lavovi su ga rastrgli, a ono malo njegovih moštiju vraćeno je u Antiohiju. No, po dolasku Persijanaca u Antiohiju, njegove mošti vraćene su u Rim.