U budućnosti ćemo definitivno čuti mnogo više o Li-Fi tehnologiji bežičnog prenosa podataka velikom brzinom i to koristeći vidljivu svjetlosnu komunikaciju (VLC).

li-fi internet

Naučnici su testirali ovu tehnologiju i uspjeli da ostvare brzinu od 224 gigabita po sekundi, a potencijal ove tehnologije moći će da promijeni sve što danas znamo o internetu.

U Talinu u Estoniji isprobali su Li-Fi tehnologiju i uspjeli da dostignu brzinu prenosa podataka od jednog gigabajta po sekundi, što je 100 puta brže od prosječne brzine Wi-Fi tehnologije.

Li-Fi tehnologiju je osmislio Harald Has sa Univerziteta u Edinbrugu 2011. godine, kada je prvi put demonstrirao kako paljenjem i gašenjem svjetla na jednoj LED sijalici može da prenese mnogo više podataka nego mobilni odašiljači.

Ova tehnologija koristi VLC, posrednika koji koristi vidljivo svjetlo između 400 i 800 teraherca. Ono funkcioniše kao nevjerovatno napredan oblik Morzeove azbuke, kao paljenje i gašenje baterijske lampe da bi se napisala poruka. Na isti način LED sijalica kad ase pali i gasi velikom brzinom može da se koristi za pisanje i prenošenje podataka u binarnom kodu.

U pitanju je tolika brzina paljenja i gašenja svjetla koja nije vidljiva ljudskom oku. Jedna od beneficija ovakve tehnologiju u odnosu na Wi-Fi je i da svjetlost ne može da prolazi kroz zidove, što ga čini mnogo bezbjednijim i uređaje manje sklonim međusobnim miješanjem i uticajem.

- Sve što nam je potrebno je instalirati mali mikročip u svaki potencijalni svjetlosni uređaj koji bi onda mogao da kombinuje osnovne funkcije: osvjetljenje i bežično prenošenje podataka. U budućnosti ne samo što ćemo imati 14 milijardi sijalica, nego ćemo tako moći da imamo 14 milijardi Li-Fi odašiljača za čistiju i svjetliju budućnost - rekao je Harald Has.